איך “ניגוד אינטרסים” יכול להפוך ל”שילוב אינטרסים” + טיפ הנדסי לחיים

מתי ניגוד אינטרסים הוא חיובי?בפרויקט הנדסי יש מספר רב של תפקידים: לקוח, איש מכירות, מנהל פרויקט, איש בקרת איכות, מהנדסים, עובדי ייצור והרכבה ועוד.
למרות שמטרת כל בעלי התפקיד היא הצלחת הפרויקט, לעיתים מתקיימים “ניגודי אינטרסים” מקצועיים כגון: עובדי הייצור וההרכבה מעוניינים ב”עבודה פשוטה”- זמן מספיק לביצוע וללא סיבוכיות מיותרת, המהנדסים מעוניינים באתגרים ובמתן זמן לשיפורים בתכנון, ומנהל הפרויקט מצפה שכולם יסיימו את עבודתם לפני לוח הזמנים תוך חיסכון מקסימאלי במשאבים, כך שהמוצר יינתן ללקוח תוך מקסום הרווחים לחברה. כמובן שכולם חייבים להיות מרוצים (הלקוח – כדי שיחזור, העובדים – כדי שיהיו פרודוקטיביים ביותר).
הפעם הדגש יושם על חלק אשר בדרך כלל אינו נמצא במוקד תשומת הלב –
מעבר לכך שניגוד אינטרסים בין בעלי התפקיד השונים הוא דבר חיובי, על כל אחד מהעוסקים במלאכה להילחם על תפקידו- מבלי לוותר מראש על האינטרסים שלו (בשל ההשערה שהם לא יתקבלו על ידי האחרים).
לצורך הדוגמא נתייחס למהנדס שקיבל משימה לתכנון מוצר מסוים, לדוגמא חלון. כיוון שחלון הוא מוצר סטנדרטי, אשר קיים עבורו תכנון די קונבנציונאלי, המהנדס מציע קונספט (תיאור כללי של הפתרון המוצע) המראה את הפתרון הסטנדרטי שעונה על דרישות הלקוח. הלקוח מקבל את הקונספט והמהנדס ממשיך לבצע תכנון מפורט של החלון, על מנת להוציא שרטוטים למחלקת הייצור.
תוך כדי העבודה על החלון הסטנדרטי, עולה בראשו של המהנדס רעיון חדש. הוא יכול לשנות את המנגנון שפותח את החלון למנגנון אחר ושונה. המנגנון החדש ייתן את אותה פונקציונאליות נדרשת, אך יעשה זאת בצורה יעילה יותר. ה”אינטרס” של המהנדס ומה שמניע אותו, זהו תהליך היצירה והתכנון, שהוא הגורם המושך אותו למקצוע. הבעיה היא שתכנון המנגנון החדש ייקח יותר זמן מאשר המשך ביצוע הפתרון הסטנדרטי, כך שהוא לא יעמוד בלוח הזמנים שהוגדר לו לביצוע המשימה.
בפני המהנדס עומדות שתי חלופות:

  • להציג את הרעיון שלו בפני ראש הצוות ומנהל הפרויקט
  •  להמשיך בתכנון כמו שהוא, תכנון העונה על דרישות הפרויקט

אז מה עליו לעשות?
חובה על המהנדס להציג את הרעיון שלו. אסור לו להתפשר, ונחוץ שייצג את עמדתו.
אם ניקח את הדוגמא שהוזכרה, נראה שבמידה והמהנדס יציג את רעיונו בפני ראש הצוות וראש הפרויקט, הם אכן יהיו מודאגים מהדחייה בלוחות הזמנים. עם זאת, תפקיד הצוות הניהולי בפרויקט, ובראשם מנהל הפרויקט, הוא לבצע איזונים. מנהל פרויקט מוצלח הוא מנהל פרויקט שיודע לעשות איזון בין כל האינטרסים של האנשים בו ולמצוא את דרך המלך. לכן, במקרה זה, נוהלה ישיבה קצרה אשר חקרה את הרעיון וגילתה שמעבר להיותו יעיל יותר, התכנון החדש ידרוש פחות חלקים ואף יחסוך שלב בתהליך ההרכבה של החלון. חיסכון זה יוביל גם לחיסכון גדול יותר בזמן ורכש מהעלות של דחיית לוח הזמנים בשלב התכנון (הלקוח בוודאי יאשר שינוי מסוג זה). התוצאה היא שהמהנדס יזכה לתכנן את המנגנון החדש, ועל אף השינוי בלוח הזמנים כולם יצאו נשכרים.
הדגש הוא שבזמן שהמהנדס הגה את הרעיון, הוא  לא ידע כי המנגנון החדש יבצע חיסכון בחלקים ובשלב בהרכבה, ובזכות העובדה שהוא “דחף” את הרעיון שלו- הדבר התגלה. בכל פעם שמתקיים קידום אינטרס אישי מקצועי נכון, לא ניתן לדעת באופן מיידי את כל ההשפעות שלו ואיך הוא ישתלב בשאר הפרויקט. בכך שהרעיון יקודם, יתאפשר להנהלת הפרויקט, ובראשם מנהל הפרויקט, לראות איך הפתרון משתלב בתמונה הגדולה.
טיפ הנדסי לחיים:
לכולנו מוכרת הסיטואציה בה אנו מעוניינים במשהו, אך החשש מההתנגדות מוביל אותנו לוותר מראש. סיטואציה זו יכולה להיות עם חברים, בזוגיות (אני לא אבקש מאשתי לצאת בערב עם החברים, היא לא אוהבת שאני לא בבית בערב..) עם הילדים, בעבודה ובעצם בכל אינטראקציה שלנו עם האחר.
אל תוותרו! תתפלאו כמה פעמים האינטרסים משתלבים…
כדאי לאפשר לכל אחד לקדם את ה”אינטרס” שלו, ולשמור על תקשורת פתוחה (אולי אשתך גם רוצה הערב להיות עם החברות וטוב לה שתבלה עם חברייך?). “תפקידו של מנהל הפרויקט” מוטל על כל הצדדים – לחפש את הדרך המיטבית ביותר לכולם