מאמר מאת מנכ”ל החברה- מר יצחק טף

מנהיגות טכנולוגית במאה ה-21“It is not the strongest of the species that survives, not the most intelligent that survives, It is the one that is the most adaptable to change.” Charles Darwin
כשהמנהיגות הטכנולוגית הנוכחית למדה הנדסה, לא היה ניתן לדמיין את המוצרים שכיום כבר הפכו ליום יומיים כגון האייפון, אפליקציות כמו וויז, טלויזיה חכמה ועוד. בעשור השלישי של המאה ה-21, המנהיגות הטכנולוגית תיבנה מתוך הסטודנטים המצטיינים להנדסה, תוכנה ומדעים של ההווה, ועדיין לא ניתן לחזות את כל המוצרים, הטכנולוגיות והשווקים שעתידים להתפתח.


מהם הכלים הנדרשים להפוך למנהיג טכנולוגי בישראל וליצור תעשייה מובילה עולמית ?

כשבוחנים את מאפייני העולם הטכנולוגי הנוכחי, ניתן להבחין כי קיימת תנודתיות כלכלית חזקה בזמני מחזור מתקצרים. התפתחות טכנולוגית מהירה מייתרת מוצרים שרק לפני שנים בודדות היו שיא הטכנולוגיה כמו דיסק המחשב, או מכשיר ה DVD -. כיום, על מנת להצליח ולעמוד בקצב (Time to market) ובסטנדרטים המקובלים, נדרשת יכולת פיתוח ומחקר מובילים ברמה עולמית (דגש על פיתוח יעיל והנדסת ערך) לצד גלובליזציה של ייצור, IT והנדסה.

על מנת לתמוך בהמשך ההצלחה של ישראל הנתפסת בעולם כ”מדינת הסטארט-אפ” יש להגדיל את מספר המהנדסים אשר מוסמכים כל שנה ואת איכותם. ב-15 השנים האחרונות האוניברסיטאות בישראל, בהשוואה לשאר מדינות העולם, נמצאות בקיפאון בכל הקשור למספר הבוגרים שהן מוציאות תחת ידן בתחום ההנדסה. הנתונים הם שכיום בישראל כ- 8,000 מהנדסים בשנה מסיימים את לימודיהם – מתוכם כ- 7,000 ברמה בינ”ל. באנגליה למשל, מסיימים כ- 23,000 מהנדסים מתוכם כ- 20,000 ברמה בינ”ל, בסין כ- 1.2 מיליון בשנה וכ- 80,000 ברמה בינ”ל ובהודו בכל שנה מסיימים כמיליון מהנדסים ומתוכם כ- 150,000 ברמה בינ”ל. לשם ההשוואה, עלות שעת עבודה של מהנדס בהודו היא בין רבע לשליש ביחס לישראל.

איך מנצחים?

  • הבנה לעומק של מקצועות הבסיס שאינם משתנים עם הזמן (מתמטיקה, פיזיקה, סטטיסטיקה, דינאמיקה, חוזק חומרים וכדו’), כל אחד יכול להפעיל כלים ממוחשבים.
  • ללמוד איך ללמוד מהר כלים, חידושים ונושאי התמחות.
  • לפתח את החזקות : יצירתיות, רב תחומיות, עבודת צוות.
  • חשיבה קדימה ותגובה מהירה לשינויים טכנולוגים.
  • סקרנות המלווה בלימוד מכול מקור אפשרי ואהבת המקצוע.
  • יוזמה, יצירתיות ויכולת עבודה בצוותים רב תחומיים.

כדי לצלוח את השינויים הצפויים ולהוות מנהיג טכנולוגי יש להשקיע בטיפוח יכולות אלו ולזכור כי בנושא זה אין קיצורי דרך ! (אין “כוכב נולד” או  “THE DESIGN” למהנדסים).