“המומחים הם מומחים למה שקרה, אין מומחה למה שיקרה.” – דוד בן-גוריון

דמיינו לכם את הסיטואציה הבאה :
חברת הנדסה קטנה שוקלת ללכת למכרז מול לקוח – החברה בעלת ניסיון עשיר ואחראית למספר פרויקטים מוצלחים במיוחד. מנהלי החברה מנסים לחשב את הסיכויים שלהם לזכות במכרז מול המתחרים ולהעמיד סיכוי זה מול העלות של השקעת הזמן שהמכרז ידרוש.

על פי ספרו של נאסים טאלב, מסאי-פילוסוף וסוחר ניירות ערך המתמחה בתורת האקראיות, האדם (ובמקרה זה המנהלים) עשויים לשכוח כי החיים מורכבים יותר ממודלים סטטיסטיים של עלות מול תועלת. גם עבור סיכויים קלושים, לעתים משתלם ללכת למפגש עם לקוח של פרויקט ענק. ייתכן כי יעלה רווח בלתי צפוי מעצם קיום הפגישה, הזדמנויות חדשות, שיתופי פעולה אחרים או תגמול בלתי צפוי.

המונח עליו מתבסס ספרו של טאלב הוא מונח ה”ברבור השחור”.  הברבור השחור הוא אירוע יוצא דופן בעל השפעה גדולה מאוד שלכאורה לא היה ניתן לצפייה מראש.

מקור המונח הוא מתפיסה עתיקת יומין סברה כי “כל הברבורים לבנים” – וברבור שחור היה מטאפורה לדבר מה שאינו אפשרי. במאה השבע עשרה, כשהתגלו לראשונה ברבורים שחורים באוסטרליה, הוכח כי גם מה שנתפס כבלתי אפשרי ומופרך – עשוי להתברר כמציאותי וממשי.

במהלך עבודה, כמהנדסים ובכלל, נדרשת קבלת החלטות ונדרש תכנון מקדים.  אז איך ניתן, חרף העובדה כי חשיבת האדם מבוססת על תבניות וסכמות קוגניטיביות מוכרות ומובנות, להיערך מראש למצבים משתנים בשוק ולהוביל להצלחה, במציאות אשר אינה אבסולוטית?

טאלב מציין מספר עצות , ואנו נתבסס על חלקן:

· אין צורך בניסיון לחזות ברבור שחור מסוים וספציפי – אלא לא להיות צרי אופקים. ההצלחה, למרות היותה בלתי צפויה, מגיעה אל אלה שמכוונים אליה ולא לאלה אשר מחפשים בעקשנות אחר דבר אחד (כמו פרס מסוים).

· הבדלה – זכרו כי כפי שיש ברבורים שחורים שלילים יש ברבורים שחורים חיובים – לדוגמא, המצאת האינטרנט ומנוע החיפוש גוגל הנם ברבורים שחורים אך נחשבים חיוביים במיוחד. לעומתם, אירועי ה- 11 בספטמבר ומלחמת העולם השנייה הנם ברבורים שחורים הנחשבים שליליים. נסו לזהות מראש באיזה ברבור (תרחיש) מדובר. בין אם הברבור נחשב שלילי או חיובי ניתן לזהות ולנצל את ההזדמנות החבויה בו.

· תחזיות – לא ליפול קורבן לתכניות מדויקות ודקדקניות ולטעויותיהן ואף לא לנסות להילחם בהן משום שאין לדעת מה עשוי להוליד יום.

כמו כן, יש לזכור כי אין קשר הכרחי בין העבר לעתיד, והחכמה הגדולה היא לדעת שאיננו יודעים הכל. גם האדם המשכיל והמומחה ביותר הוא אינו נביא וקיימת האפשרות כי הוא עשוי לשגות. יש לנסות להיערך לתרחישים אפשריים ובמקביל לשמור על פתיחות, יצירת הזדמנויות, הגבלת הבטחון העצמי, ולזכור לא להסיק מסקנות רק על בסיס מידע מוכר קודם.