מכונת שיקוף של חברה ישראלית מתיימרת לקצר מאוד את התורים הארוכים בבידוק ביטחוני בנמלי התעופה * החיסול של המדען באיראן לפני שבועיים לא היה טעות בזיהוי

כל מי שהתנסה בחוויה הלא מרנינה של עמידה בתור לבידוק ביטחוני בנמלי תעופה או בכניסה לאירועים המוניים ישמח בוודאי לשמוע על ההמצאה הבאה: “Qylur Security Systems”. חברת היי טק בעמק הסיליקון ליד סן פרנסיסקו, שנשיאתו היא הישראלית ד”ר אליסיה שגיא-דולב, פיתחה על סמך ידע ישראלי מכשיר חדש לשיקוף כבודת יד, האמור לקצר מאוד את משך ההמתנה.

“במכונה אחת שלנו יש מערכות השוות לחמש מכונות שיקוף רנטגן ולחמישה חישנים כימיים, וזאת בלי צורך במפעיל הנמצא ליד המכונה”, אמרה שגיא-דולב בראיון באמצעות הדואר האלקטרוני. המבנה הזה מאפשר לה לבדוק כבודת יד של כאלף איש בשעה, לעומת תפוקה של 100-200 תיקי יד בשעה של המכונות הקיימות היום בשוק. “לדעתי, מה שקורה בתהליכי הבידוק הביטחוני בעולם בכלל ובארצות הברית בפרט הוא ניצחון אדיר לטרוריסטים. הם גורמים לרשויות להתייחס לאזרחים כאל פושעים וחשודים. טכנולוגיה ידידותית יותר עשויה לשפר את היחס ואת תחושת הנוסעים”.

לדולב-שגיא, שנולדה בסן דייגו, יש תואר שלישי בהנדסה ביו-רפואית מאוניברסיטת תל אביב. היא שירתה כקצינה ביחידת מחקר רפואי של חיל האוויר, שפיתחה קסדה מיוחדת לנפגעים המאבדים את הכרתם. אחר כך היתה יועצת במינהל הפיתוח הטכנולוגי (מפא”ת) של משרד הביטחון ועסקה במיזמים משותפים עם הפנטגון. משפרשה מהשירות הציבורי יזמה את הקמת החברה עם העובדים ומשקיעים נוספים. לדבריה, השם המוזר, Qylur, הוא פרי של צירוף של אותיות שלקחה מהשם של סוג מסוים של חפרפרת, שבאפה יש חישנים רבים המאפשרים לה להתכונן לבאות.

עלות המחקר והפיתוח של מכונת השיקוף הוא כחמישה מיליון דולר. עד כה הוזמנו כמה מכונות על ידי גורמים בארצות הברית וברוסיה (לקראת אולימפיאדת החורף). במיזם שותף תאגיד הענק ההודי “טאטה”. המכונה החדשה הוצגה בשבוע שעבר בריו דה-ז’נירו בכינוס של התאחדות הכדורגל הבינלאומית “פיפ”א”, שבמסגרתו נערכה הגרלת המשחקים למונדיאל 2014 שיתקיים בברזיל. לטענת שגיא-דולב, החשיפה הזאת – שנעשתה בשיתוף פעולה עם החברה הישראלית לייעוץ ביטחוני ISDS, בראשות ליאו גלסר ורון שפרן – הוכתרה בהצלחה, ובקרוב תגיע מערכת דומה לישראל ותיבדק על ידי גורמי הביטחון כאן.

לא טעו בכתובת

למרות הפרסומים הסותרים, נראה שלמרות הכל מי שחוסל בטהראן לפני כשבועיים היה מומחה הקשור לתוכנית הגרעין. עד היום לא התפרסמה באיראן כל הודעה רשמית על זהות הנרצח, והמקור היחידי לפרטים עליו היה ידיעות בכלי תקשורת במדינה.

בדיווחים הראשונים נטען, שמי שחוסל היה ד”ר דריוש רזאי אוחובולה, מרצה לפיסיקה באוניברסיטה בעיר אירדבילי, שעבד גם בארגון האנרגיה האטומית של איראן. אחר כך דווח, שהנרצח לא היה כלל פיסיקאי אלא דוקטורנט להנדסת אלקטרוניקה בשם דומה – דריוש רזאינג’אד. על רקע זה עלתה התהייה, גם במדור זה, אם החיסול שהאיראנים מייחסים לסוכנויות הביון של ישראל וארצות הברית (וושינגטון הכחישה) לא היה בעצם טעות בזיהוי.

אך לפני כמה ימים דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי, כי גם לרזאינג’אד היה קשר לתוכנית הגרעין של איראן. לפי הדיווח, פקח לשעבר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא”א), המכיר היטב את התוכנית וחלק מהמעורבים בה, זיהה אותו כמי שהיה מעורב בניסויים שונים היכולים לסייע גם לייצור נשק גרעיני. מכאן אפשר להסיק, שככל הנראה הארגון האחראי לחיסול – ההתנקשות השלישית במדען גרעין איראני ב-20 החודשים האחרונים – לא טעה. כלי התקשורת בעולם מייחסים את שרשרת ההתנקשויות למוסד. אם אכן כך הדבר, הרי האחרונה שבהן היא גם הראשונה המתרחשת בתקופת כהונתו של תמיר פרדו כראש הארגון. עם זאת, מטבעם של מבצעים כאלה שהתכנון שלהם אורך חודשים ארוכים ואף שנים.

האשמה רשמית

הממשל האמריקאי מאשים את איראן שהיא מעניקה מחסה לטרוריסטים של אל-קאעדה. בעבר הדליפו מקורות בקהילת המודיעין של ארצות הברית, כי כמה מבני משפחתו של אוסאמה בן לאדן, כולל אחד מבניו, זכו לאירוח במתקן סודי של כוח “אל קודס”, יחידת העילית של המשטר האחראית לקשרים חשאיים עם ארגוני טרור בעולם. אך זו הפעם הראשונה שמתפרסמת האשמה רשמית על קשרי איראן עם אל-קאעדה.

משרד האוצר האמריקאי פירסם לפני ימים אחדים הודעה, שבה נקב בשמם של שישה אנשי אל-קאעדה הפועלים מאז 2005 באיראן, “בידיעת ממשלת איראן”. תפקיד השישה, ובהם עז א-דין עבד אל עזיז חליל, הוא לשמש “כצינור מרכזי שבאמצעותו מזרימה אל קאעדה כספים ומגייסת פעילים ברחבי המזרח התיכון ובדרום מזרח אסיה”.

השישה צורפו לרשימה השחורה של אנשים וחברות שאסור לאמריקאים לנהל אתם עסקים ויש להחרים את חשבונות הבנק שלהם. בקהילת המודיעין האמריקאית מסכימים, כי היחס של איראן השיעית לאל קאעדה הסוני הוא יחס של כבדהו וחשדהו. התמיכה שלה בארגון היא טקטית בלבד. מטרתה למנוע מצב שבו טרוריסטים של אל קאעדה יפעלו על אדמת איראן, ולשמר אותם כמבצעים פוטנציאלים של פיגועים אם אלה יידרשו נגד יעדים אמריקאיים.